Jakie forum wybrać?

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Jakie forum wybrać?

Post autor: Thomas_Z » 23 sie 2013, 16:18

Zastanawiam się nad postawieniem forum do swojego serwisu i zastanawiam się nad jakimś skryptem. Wcześniej cały czas bazowałem na skrypcie Przemo, ale przy dużej liczbie użytkowników jego działanie było coraz wolniejsze i wolniejsze, pojawiały się pady i zaczął wkradać się spam. Jakie jeszcze skrypty są godne uwagi gdzie można postawić duże forum, bez obawy, że padnie za chwilę?

Awatar użytkownika
BlondKate

Re: Jakie forum wybrać?

Post autor: BlondKate » 23 sie 2013, 16:30

Zależy jak duże ma to być forum. Jeżeli ma być naprawdę dużo użytkowników to najlepiej postawić na płatne rozwiązanie, IPB albo VBulletin. Z darmowych nie polecam Przemo z doświadczenia, za bardzo obciąża serwer przy dużym ruchu. Najlepiej mimo wszystko zainwestować i wybrać któryś płatny skrypt. Ewentualnie zrobić własny skrypt albo zlecić go komuś.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 23 sie 2013, 17:13

Popieram zdanie Kate. Jak masz finansową możliwość to nie ma się co zastanawiać. Każdy z tych płatnych skryptów jest na pewno o wiele bardziej wydajnych od każdego darmowego. Jeżeli z góry przewidujesz, że będziesz miał dużo userów to się nawet nie zastanawiaj, bo nie ma później sensu w trakcie eksploatacji forum zmieniać jego skrypt. Z mojego doświadczenia mogę Ci polecić IPB.

Awatar użytkownika
Crystianos

Post autor: Crystianos » 23 sie 2013, 17:41

Ale po co wydawać pieniądze na coś skoro można dostać coś za darmo? W razie czego jak już będzie duża liczba użytkowników to wtedy myśleć o zmianie. Póki co ja bym został przy czymś za free a martwił się dopiero później. Może zyski z forum będą w stanie pokryć koszty nowego skryptu i wtedy się nie martwić, że trzeba własne środki wykładać?

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 23 sie 2013, 17:58

Stosując Twój tok rozumowania dlaczego więc każdy nie jeździ samochodem za tysiąc złotych, skoro i tak jeździ tak samo jak auto za kilkadziesiąt tysięcy? Chodzi o możliwości użytkowania skryptu w sposób komfortowy. Auto za tysiaka co prawda jeździ, ale dodatkowe tysiące musisz wkładać w jego naprawy i serwis. O wygodzie użytkowania i bezpieczeństwie nawet już nie wspominam.

Awatar użytkownika
BlondKate

Post autor: BlondKate » 23 sie 2013, 18:22

Crystianos a powiedz mi kto będzie chciał wchodzić na zamulone forum, które co chwile będzie padać? Lepiej wcześniej się na to przygotować a nie później narzekać na odchodzących użytkowników. Potem fora są zamieniane w wypłakiwalnie z powodu spadających zysków. Każdego użytkownika trzeba szanować i zapewnić mu bezproblemowe korzystanie z forum. Jeżeli jesteśmy nastawieni tylko na kasę to nie dziwmy się, że będzie jej coraz mniej..

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 24 sie 2013, 19:22

Crystianos a pamiętaj, że za różne dodatki do darmowych skryptów będziesz musiał zapłacić, chyba, że będziesz je w stanie sam sobie napisać, ale wtedy poświęcisz czas, który byłbyś w stanie lepiej na coś wykorzystać. Płatne skrypty funkcjonalnością i możliwościami rozbijają w pył darmowe skrypty. Jeżeli sam będziesz posiadał swoje forum to życzę Ci jak największej liczy userów. Wtedy przekonasz się co to wszystko znaczy.

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Post autor: Thomas_Z » 24 sie 2013, 19:46

Powiedzcie mi więc, jeżeli chodzi o ceny tych płatnych skryptów, na jakim poziomie się one kształtują? Czy są dostępne dla zwykłego zjadacza chleba czy też trzeba się liczyć z wydaniem połowy wypłaty na jeden skrypt? I który z tych dwóch byście bardziej polecili i dlaczego? Interesują mnie wady i zalety danego skryptu i ewentualnie Wasze własne odczucia.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 24 sie 2013, 20:09

Więc przedstawia się to następująco. Skrypt IPB kosztuje jedynie 175 $ za licencję a VBulletin 5 kosztuje 249$ czyli jak widać są to bardzo znośnie pieniądze, zważywszy na fakt, w jak krótkim czasie mogą się one zwrócić. Wielokrotnie powtarzam, że w tej branży póki nie zainwestujesz to nie będziesz miał z tego żadnego zarobku.Nie jest to poza tym tylko moje zdanie.

Awatar użytkownika
BlondKate

Post autor: BlondKate » 24 sie 2013, 20:28

Thomas w moim odczuciu przy dużym forum minimalnie szybszy w działaniu wydaje się IPB. Oba skrypty mam wykorzystane na dwóch takich samych hostingach ze zbliżoną liczbą userów. W porównaniu do darmowych skryptów mogę to odnieść jak ferrari do traktora. Przynajmniej wiem, że płacę za jakość i bezpieczne użytkowanie, a nie że forum przy więcej niż 50 użytkownikach online przestaje działać i się wysypuje jak prezenty z mikołajowego worka.

ODPOWIEDZ