jak ustawić elementy stałe

PHP to skryptowy język wykonywany po stronie serwera. Forum przeznaczone na pytania dot. programowania obiektowego, wzorców projektowych itp.
Awatar użytkownika
Grzywienka

jak ustawić elementy stałe

Post autor: Grzywienka » 22 sie 2013, 15:00

Witajcie. Jestem początkująca jeżeli chodzi o php i mam pewien problem. Cały czas się mówi o optymalizacji kodu i dlatego postanowiłam ze swoimi póki co projektami zrobić porządek. Czy istnieje jakaś możliwość ustawienia stałych elementów dla strony tak, by tylko w zależności od klikniętego linka z menu zmieniała się wyświetlana treść? Bo sensowne chyba nie jest przepisywać cały kod na każdej stronie? To tylko miejsce zajmuje przy wielu podstronach.

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Re: jak ustawić elementy stałe

Post autor: Thomas_Z » 22 sie 2013, 15:07

Do takiego wstawiania służy include. Przykładowa instrukcja wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

include(naglowek.php);
include(glowna.php);
Wstawienie tego w ciągu php spowoduje, iż zostaną w odpowiednio wskazane przez Ciebie miejsca te strony, czyli nagłówek i główna. Do tego możesz to osadzać w divach i odpowiednio to sobie ustawiać zgodnie ze swoją wizją.

Awatar użytkownika
Grzywienka

Post autor: Grzywienka » 22 sie 2013, 15:28

Niestety nie działa. Próbowałam w różny sposób to umieszczać pomiędzy znacznikami <?php i ?> ale efektu żadnego. Oczywiście pozmieniałam dodawane nazwy stron;> Czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie by ten kod strony zoptymalizować? Znalazłam jeden poradnik w sieci i też próbowałam instrukcji include tak jak jest tam to przedstawione i nie ma nic. Jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Post autor: Thomas_Z » 22 sie 2013, 16:12

Sprawdź czy strony do której się odnosisz znajdują się w tym samym folderze co strona się do nich odwołująca. Jeżeli nie są, musisz odpowiednio się do nich odnieść, podając odpowiednią ścieżkę. Podejrzewam, że właśnie w tym miejscu może tkwić problem. Sprawdź też rozszerzenia plików, bo znam przypadki, że ludzie zamiast .php mieli pliki zapisane jako .html .
Niby błąd prosty, ale ciężko czasami to wychwycić.

Awatar użytkownika
Grzywienka

Post autor: Grzywienka » 22 sie 2013, 17:05

Miałeś rację. Nie podałam ścieżki do plików. Błąd został naprawiony i wszystko działa tak jak należy. Od razu budowanie stało się o wiele łatwiejsze. Myślę jak teraz jeszcze bardziej to wszystko usprawnić i uporządkować. Powiedz mi jeszcze taką rzecz, jeżeli dajmy na to miałabym kilkaset podstron to wszystkie mam robić tak samo, czyli kopiuję szkielet i tylko zmieniam zasadniczą treść artykułów? Czy można to jakoś przyspieszyć?

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 22 sie 2013, 17:39

Jak masz tyle podstron to nie lepiej przerzucić się na jakiś CMS? W ten sposób dodajesz tylko artykuły i masz mniej zabawy, a całą stronę wizualną możesz bardzo łatwo i przejrzyście zmodyfikować. Zaoszczędzisz o wiele więcej czasu i nerwów niż bawić się z każdą podstroną po kolei.Możliwości wyboru jest wiele: Joomla, Drupal, PHP Fusion, Wordpress ( ale on jest bardziej blogowy), CMS Made Simply jak i wiele innych.

Awatar użytkownika
BlondKate

Post autor: BlondKate » 22 sie 2013, 20:06

Grzywienka Fanatyk dobrze radzi, pobawiłam się dzisiaj troszkę z Joomla i coraz bardziej mi się to podoba. Ogromne możliwości i tysiące dodatków oczywiście darmowych i strony robią się piękne i cudowne. Jedyne z czym mam póki co problem to ustawianiem modułów tam gdzie chcę, póki co raczej jest to robione wszystko na chybił-trafił. Kto wie, może z czasem to lepiej opanuję.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 24 sie 2013, 21:43

Kate właśnie teraz zczaiłem tego Twojego posta. Wchodząc w panelu administracyjnym na style bądź schematy masz opcję podglądu. Widzisz wtedy na obecnym szablonie elementy, które możesz uzupełnić modułami, wskazując odpowiednią ich pozycję. Dzięki temu łatwiej nad tym wszystkim zapanujesz i rozmieścisz sobie wszystko tak jak tylko będziesz chciała.

ODPOWIEDZ