Własny skrypt. Co na początek?

PHP to skryptowy język wykonywany po stronie serwera. Forum przeznaczone na pytania dot. programowania obiektowego, wzorców projektowych itp.
Awatar użytkownika
Thomas_Z

Własny skrypt. Co na początek?

Post autor: Thomas_Z » 23 sie 2013, 16:06

Planuję napisane kilku aplikacji przydatnych w pracy tak by były dostępne online z każdego miejsca na świecie. Będąc na etapie planowania co muszę uwzględnić? Wszystko będę robił samodzielnie, mam na to dużo czasu i mogę spokojnie się skupiać bez niepotrzebnego pośpiechu. Sama wiedza o php w zupełności wystarczy do stworzenia dobrego systemu?

Awatar użytkownika
Fanatyk

Re: Własny skrypt. Co na początek?

Post autor: Fanatyk » 23 sie 2013, 16:39

Przede wszystkim weź w rękę długopis i czyste kartki. Rozrysuj jak byś to widział wizualnie, gdzie jaki element jest na stronie. Następnie przemyśl jakie będą potrzebne do wykonania działania. Przeanalizuj co się powinno dziać po wybraniu danego elementu, co będzie się gdzie wczytywało. Pomyśl jak możesz to wszystko zabezpieczyć, gdzie mogą wystąpić ewentualne zagrożenia i jak im zapobiec. Sprawdź czy masz odpowiednią wiedzę by to wszystko zrobić...

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Post autor: Thomas_Z » 23 sie 2013, 17:01

Wydaje mi się, że wiedzę jako tako posiadam i będę potrafił ją wykorzystać w praktyce. Zawsze przecież mogę wspomóc się jakimś kursem dostępnym w necie. Nie będą to jakieś skomplikowane projekty, jednakże zawsze w jakiś sposób mnie wspomogą w pracy i pozwolą zaoszczędzić parę minut. Na co jeszcze szczególną uwagę zwrócić?

Awatar użytkownika
Grzywienka

Post autor: Grzywienka » 23 sie 2013, 17:30

ZABEZPIECZENIA. Pamiętaj, że jeżeli to co stworzysz masz wykorzystywać w pracy zawodowej to powinno Tobie zależeć, by żadne dane którymi operujesz nie wyciekły na zewnątrz. Jeżeli nie odrobisz zadania domowego w zakresie bezpieczeństwa witryny to ktoś może Tobie nie tylko wykraść dane jak i również je usunąć przez co cała Twoja misterna robota pójdzie w wiadomo co.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 23 sie 2013, 17:50

Grzywienka piszesz jak rasowy spec. Zapomniałaś dodać także, że poza bezpieczeństwem trzeba pamiętać o użyteczności i optymalizacji kodu, by prosty formularz nie przybierał rozmiarów wypasionej krowy. Do tego stosuj komentarze w kodzie, byś później w razie czego pamiętam co od czego jest. Szukaj także rozwiązań alternatywnych, być może znajdziesz rozwiązanie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze w zastosowaniu.

Awatar użytkownika
BlondKate

Post autor: BlondKate » 23 sie 2013, 18:02

A nie lepiej stosować najprostsze i najszybsze rozwiązania? Dzięki temu sprawdzając kod zawsze będziemy wiedzieli co dlaczego się tak dzieje. A przy bardziej zagmatwanych rozwiązaniach byłby problem, bo możemy zapomnieć co i dlaczego się dzieje. Poza tym korzystając z najszybszych rozwiązań oszczędzamy czas i w danym dniu możemy zrobić o wiele więcej niż byśmy siedzieli i kombinowali jak koń pod górę.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 24 sie 2013, 19:25

Jest to zawsze jakiś sposób, ale to co najprostsze i najszybsze wcale nie musi być najbezpieczniejsze. Trzeba troszkę pokombinować jak formułować zapytania do bazy danych by żaden złośliwy użytkownik nie zniszczył wielu godzin Twojej pracy. Przede wszystkim już na etapie planowania prac musisz wiedzieć z jakiś funkcji będziesz korzystać i czy są one bezpieczne czy też nie ma konieczności ich zmodyfikowania by ustrzec się niespodzianek.

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Post autor: Thomas_Z » 24 sie 2013, 19:38

Dobra, cały czas piszecie o tych zabezpieczeniach ale nie piszecie dokładnie w jaki sposób zabezpieczyć stronę przed szkodnikami. Teraz to wiem tylko tyle, że mam uważać, ale w dalszym ciągu nie wiem na co tak naprawdę mam uważać i jak mam uważać. Nie jestem jakimś wielkim ekspertem od php ale to co potrzebuję byłbym w stanie napisać. Zadałem to pytanie na początku dyskusji by wiedzieć o jakiś niuansach a nie same ogólniki.

Awatar użytkownika
Fanatyk

Post autor: Fanatyk » 24 sie 2013, 21:07

Thomas nie piszemy o konkretnych działaniach zabezpieczających bo każda strona jest inna i składa się z różnych mechanizmów. Nie można podać uniwersalnego sposobu na zabezpieczenie strony. Innych rozwiązań wymaga zwykła prosta strona statyczna a jeszcze innych potężny portal z ogromną interakcją z użytkownikiem. Gdy widzimy na czym działamy wtedy łatwiej możemy określić jakie jest ryzyko.

Awatar użytkownika
Thomas_Z

Post autor: Thomas_Z » 27 sie 2013, 13:39

Zrobiłem tak jak pisaliście. Przygotowałem sobie wszystko, rozpisałem na kartkach, ułożyłem w głowie cały plan i postanowiłem go wdrożyć w życie. Nie powiem, takie przygotowane i zaplanowane działania są o wiele lepsze niż działanie chaotyczne i robione z marszu. Przynajmniej jak piszę to wiem co dokładnie mam pisać i dużo czasu na tym zaoszczędzam. Mam również nad tym wszystkim większą kontrolę.

ODPOWIEDZ