Poradnik podstaw pozycjonowania

Artykuły, porady, tutoriale.
admin
Administrator
Administrator
Posty: 24
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:50

Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: admin » 15 lip 2013, 23:04

Pozycjonowanie stron internetowych - polega na umiejscowieniu strony wysoko w rankingach wyszukiwarek. Wyszukiwarki analizują strony internetowe i podają wyniki odpowiadające wyszukiwanemu hasłu. Celem profesjonalnego pozycjonowania stron internetowych jest wysoki ranking stron na popularne słowa kluczowe.

Słowo kluczowe - pojedyncze słowo wprowadzone jako treść zapytania do wyszukiwarki internetowej.

Wyszukiwarka - zespół programów przeszukujących Internet, rejestrujących dostępne strony w bazie danych, spisie lub indeksie, wykonujących zapytania, przeszukujących bazy danych zawierające strony lub witryny i zwracających adekwatne do zapytania wyniki w postaci listy rankingowej stron.

Dlaczego warto pozycjonować stronę?
Internauci trafiają na witryny, posługując się głównie wyszukiwarkami i katalogami. Wiele źródeł potwierdza ten fakt - według nich od 41 do 88 procent użytkowników Internetu korzysta z wyszukiwarek.
Osoby przeszukujące Internet za pomocą wyszukiwarek nie są przypadkowymi odwiedzającymi. Kiedy ktoś wprowadza ciąg słów jako zapytanie do okienka wyszukiwarki, oznacza to, że aktywnie poszukuje produktu lub usługi. Dlatego ruch generowany przez wyszukiwarki internetowe jest już "sformatowany" - Internauci mogą stać się Twoimi potencjalnymi klientami.

Jak działają wyszukiwarki?
Wyszukiwarka internetowa do indeksowania witryn wykorzystuje specjalne programy - roboty, inaczej zwane pajączkami. Pajączki znajdują i przeszukują strony WWW, budując listę słów i wyrażeń znalezionych na każdej z nich. Następnie przechowują spis (lub bazę) słów i wyrażeń znalezionych na każdej stronie WWW, którą były w stanie przeszukać. Moduł wyszukiwarki, który umieszcza strony WWW w bazie danych, nazywa się modułem indeksującym. Użytkownicy wyszukiwarek mogą następnie przeszukiwać utworzone spisy pod kątem danych słów i wyrażeń kluczowych. Wyszukiwarki starają się dopasować wprowadzone przez użytkownika jako zapytanie informacje do stron, które mogą je zawierać.
Praca pajączka wyszukiwarki polega na tym, że podąża on łączem pod dany adres internetowy (URL), następnie prosi serwer o przesłanie strony znajdującej się pod danym adresem. Serwer wysyła stronę do pajączka. Pajączek spisuje i indeksuje słowa i wyrażenia znalezione na stronie. Na podstawie jej zawartości i innych czynników obliczana jest "waga" każdej strony dla określonych słów i wyrażeń kluczowych. Uzyskany rezultat umieszczany jest w bazie. Gdy użytkownicy wysyłają zapytanie do wyszukiwarki, przeszukiwana jest baza danych utworzona przez pajączki i silnik wyszukiwarki. Spis stron aktualizowany jest regularnie - średnio co 4-8 tygodni.

Podstawy pozycjonowania
Pozycjonowanie powinno zacząć się od zmienienia struktury strony w taki sposób, aby była ona czytelna i przejrzysta dla jej użytkowników oraz wyszukiwarek (!). Witryna musi się dobrze prezentować przy różnych rozdzielczościach i przeglądarkach.
Strona powinna posiadać łatwy mechanizm nawigacji. Jest to bardzo istotne również dla wyszukiwarek, bo wiadomo, że pajączki indeksując strony wędruję po linkach! Witryna powinna się szybko ładować! Jeśli tak nie będzie, to Twoi użytkownicy w końcu stracą cierpliwość i zamkną okno z Twoją WWW.

Title - tag tytułowy ma specyficzne znaczenie dla projektu witryny i wyszukiwarek. Tytuł strony to tekst umieszczony pomiędzy tagiem <title> a </title>. Jest on bardzo istotny dla pozycjonowania stron w wyszukiwarkach, ponieważ pełni wiele funkcji. 1. Jest znaczącym tekstem dla wszystkich wyszukiwarek - jest indeksowany i przypisuje mu się dużą wagę. 2. Tytuł strony jest umieszczany na liście ulubionych stron w przeglądarkach. 3. Jest wyświetlany na liście rankingowej wyszukiwarek jako pierwszy tekst opisujący stronę! Służy tam jako odnośnik.
Treść tagu tytułowego powinna zachęcać odbiorców do kliknięcia łącza prowadzącego do witryny. Powinien zawierać 5-10 słów (69-75 znaków). W tytule muszą występować słowa kluczowe opisujące stronę! Najlepiej jeśli będą blisko siebie. Każdy tytuł musi być niepowtarzalny. W tytule należy wziąć pod uwagę również liczbę mnogą i pojedynczą.
Stosuj metodę mocnej trójki... W każdej sytuacji, gdzie to tylko możliwe, trzy pierwsze słowa tytułu powinny być tak dobrane, aby dowolna ich kombinacja dawała wyrażenie kluczowe. Jeśli utworzone zestawienie trzech słów wydaje się nienaturalne i bez sensu - nie stosuj go!
W tytule strony nie stosuj wyrazów, których nie ma (lub nie dotyczą) na Twojej stronie. Wyszukiwarki uznają takie działania za SPAM i usuwają strony ze swoich baz danych.

Meta Tagi - aby pozycjonowanie przyniosło dobre efekty należy przygotować znaczniki Meta oddzielnie dla każdej podstrony. Mimo iż nowoczesne wyszukiwarki (Google) nie zwracają już zbyt dużej uwagi na te Tagi proponowałbym jednak "pobawić się" z nimi, gdyż są także inne wyszukiwarki, które biorą jeszcze te czynniki pod uwagą!

Keywords - w tym właśnie znaczniku (w sekcji KEYWORDS) powinny znaleźć się słowa kluczowe opisujące Twoją stronę. Najlepiej jeżli występują one we właściwej treści strony. Jeżeli, w którymś z meta tagów występują słowa, których nie można odszukać w sekcji BODY, to strona może być oskarżona o SPAM.
Krótko mówiąc w tym miejscu musisz użyć wyobraźni i wpisać jak najwięcej słów i fraz dotyczących tej strony/podstrony. Myśl tak, jakbyś Ty poszukiwał informacji na dany temat w wyszukiwarkach... Co byś tam wpisał?
Wymyślając słowa kluczowe uwzględnij możliwość wpisywania przez Internautów wyrazów w liczbie mnogiej i pojedynczej oraz pisownie wielkimi i małymi literami. Nie ma to aż tak dużego wpływu na pozycję. Dobrą metodą jest wpisywanie wyrazów, które zawierają błędy literowe i ortograficzne.
Wyszukiwarki coraz mniejsze znaczenie przywiązują do tego tagu, gdyż w tym miejscu jest najwięcej SPAMu. Dużo webmasterów chcąc podnieść pozycję swojej www wpisuje słowa, które nie są związane z treścią strony (np. Sex, XXX).
Nie należy powtarzać słów kluczowych, gdyż wyszukiwarki są bardzo wrażliwe na tego typu sprawy.

Description - opis strony jest ważniejszy od tagu Keywords, gdyż pojawia sie jako treść opisująca stronę w wielu wyszukiwarkach. Jeśli nie ma tego tagu, wyszukiwarki wstawiają w jego miejsce kilka pierwszych słów znajdujących sie na stronie, co może niekorzystnie wpływać na pozycje. Ogólnie mówiąc, jest to jeden z kluczowych elementów podczas pozycjonowania.
W tym tagu powinny znaleźć się pełne zdania (nie same słowa kluczowe), które wyczerpująco opisują naszą WWW. Opis powinien być tak zredagowany, aby znajdowały sie w nim 4-6 najważniejszych słów kluczowych. Najważniejsze powinny znaleźć sie na początku. W żadnym wypadku nie należy w tym miejscu powtarzać zawartości TITLE( chodzi o kopiowanie - same wyrazy można używać). Opis powinien również zachęcać do kliknięcia w łącze, ponieważ będzie sie wyświetlał przy linku na stronie z wynikami.
Opis nie może być dłuższy niż 255 znaków. Optymalna długość to niecałe 200.

Robots - za pomocą tego znacznika możemy "powiedzieć" robotowi (pajączkowi), jak i w jakim stopniu ma indeksować naszą stronę. Dokonuje sie tego za pomocą kilku parametrów.
Parametry polecenia:

NOINDEX - zabrania indeksowania strony przez roboty
INDEX - pozwala robotom indeksować dokument HTML
NOFOLLOW - zabrania robotom indeksowania stron, do których linki znajdują sie na stronie
FOLLOW - pozwala robotom indeksować wszystkie strony, do których dotrze poprzez linki na odwiedzanej stronie
NOIMAGEINDEX - zapobiega indeksowaniu grafiki na stronie HTML - tekst może być indeksowany.
ALL - pełny dostęp

Inne ważne informacje
1. Jeśli strona ma sie pojawić wysoko w rankingu, należy pamietać o odpowiednim nasyceniu treści strony słowami kluczowymi. Częstotliwość występowania tych słów powinna być jak najwyższa, ale nie można przesadzać. Tekst musi być zrozumiały i sensowny.

2. Duże znaczenie posiadają także słowa umieszczone w nagłówku pomiędzy <h1> a </h1> (a także h2, h3, h4, h5, h6). Im wyższa cyfra tym mniejsze znaczenie. W nagłówku, pomiędzy tymi znacznikami powinny być umieszczone słowa kluczowe - ale nie wolno przesadzać! Maksymalnie 8.

3. PageRank - jest to najważniejszy element pozycjonowania w Google. Im wyższy PageRank tym wyższa pozycja. Poczytaj więcej o PageRank.

4. Link popularity - określa ilość stron, które umieściły hiperłącze do Twojej WWW. Im wyższy - tym wyższa pozycja. Krótko mówiąc musisz sie starać, aby jak najwięcej linków prowadziło do Twojej WWW.

5. W mniejszym stopniu (ale zawsze coś) brane są pod uwagę również pogrubienia, podkreślenia i nachylenia - dlatego należy czasami wziąć to pod uwagę i odpowiednio upiększyć słowa kluczowe.

6. Nazewnictwo stron i domeny - wg niektórych osób wpływają one znacząco na pozycję w wyszukiwarkach. Nazwy stron i domen powinny zawierać słowa kluczowe.

7. Korzystne jest również tworzenie mapy strony - jest ona przydatna nie tylko zagubionym użytkownikom, ale również pajączkom, które to podążają po linkach.

8. Każda ważna strona powinna być dostępna po nie więcej niż trzech kliknięciach od Strony głównej. Nie ma sensu budować zagłębionej struktury, gdyż użytkownik może szybko stracić cierpliwość.

9. TEKST ZAWARTY W LINKU (pomiędzy <a> i </a>) MUSI ZAWIERAć S£OWA KLUCZOWE - jest to niezbędne podczas pozycjonowania.

10. Również opisy alternatywne (ALT) powinny być zredagowane tak, aby znajdowały sie w nich słowa kluczowe.

11. Można spróbować umieścić słowa kluczowe w komentarzach (w niedalekiej przyszłości może to oznaczać SPAM!).

12. Strona musi być dodana do głównych katalogów wyszukiwawczych.

13. Strony zbudowane na podstawie map obrazowych, ramek, Flasha nie mogą liczyć na zbyt wysoką pozycje - przynajmniej na razie Spowodowane to jest tym, że nie wszystkie teraźniejsze wyszukiwarki potrafią indeksować tego typu strony.

14. Obrazki na stronie internetowej powinny zawierać alt (tekst alternatywny). Powinno sie używać w nim słów kluczowych. Trzeba również pamiętać, że jest to wykorzystywane przez czytniki stron dla niewidomych, więc poprawia używalność naszej strony i powinno mieć sens oprócz słów kluczowych ( <img>)

Narzędzia do pozycjonowania
http://www.digitalpoint.com/tools/suggestion/ - Dzięki niemu możemy poznać słowa kluczowe podobne do tego co podaliśmy (w formularzu), najczęściej wykorzystywane przez użytkowników.

https://adwords.google.com/select/KeywordSandbox - Narzędzie do zarządzania słowami kluczowymi. Podobne do powyższego. Oparte na wynikach z Google.

http://www.googlerankings.com/index.php - Doskonałe narzędzie, dzięki któremu możemy poznać pozycje naszej (i nie tylko) strony w rankingu wyszukiwawczym Google pod względem danego słowa kluczowego (które sami wpisujemy).

http://www.kwmap.com - Narzędzie obrazujące i badające bliskoznaczne słowa i frazy kluczowe. Podobne do przedstawionych powyżej dwóch pierwszych narzędzi. Tego typu programy najlepiej używać razem.

http://www.rustybrick.com/pagerank-prediction.php - Podobno potrafi przewidywać jaki będzie PageRank strony po kolejnej aktualizacji bazy danych w Google

http://www.gritechnologies.com/tools/spider.go - To narzędzie pokazuje, jakie prowadzą z danej WWW - adres wpisujemy w okienku.

Istnieją również systemy pozycjonowania stron
http://linkme.pl (Polecam dla mnie jest najlepszy)
http://www.livelink.pl
http://www.linkmarket.pl
http://www.linkorn.pl
http://www.linkuj.pl

Awatar użytkownika
Crystianos
Posty: 32
Rejestracja: 20 sie 2013, 19:06

Re: Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: Crystianos » 20 sie 2013, 19:28

Poradnik ciekawy dotyczący zagadnienia optymalizacji strony. Jednakże cała sztuka polega teraz tylko i wyłącznie na zbieraniu linków. Kto ma ich więcej ten jest wyżej. Prawda smutna ale prawdziwa. Możemy mieć stronę pięknie zoptymalizowaną i wizualnie przyciągającą ale i tak będziemy niżej niż korzystający z dobrodziejstw narzędzi do perfidnego spamowania wszelkich miejsc gdzie tylko mogą zostawić swoje linki.

Awatar użytkownika
BlondKate
Posty: 51
Rejestracja: 20 sie 2013, 19:14

Re: Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: BlondKate » 20 sie 2013, 19:38

Crystianos pisze: Kto ma ich więcej ten jest wyżej. Prawda smutna ale prawdziwa.
Koleżko smutną prawdą jest to, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie liczy się ilość linków ale przede wszystkim ich jakość. Nie wiesz, że jak masz za dużo niskojakościowych linków to możesz spodziewać się filtra lub bana od wujka G?Może i jestem blondynką, ale trochę tematyki pozycjonowania liznęłam, więc wiem co piszę. Nie sztuką jest zdobyć tysiące linków z zaspamowanych katalogów, sztuką jest zdobywać linki ze stron zbliżonych tematycznie. Jak chcesz możesz pozostać przy swojej prawdzie i patrzeć jak w dół będziesz leciał!

Awatar użytkownika
nisowa
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2014, 15:26
Kontakt:

Re: Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: nisowa » 18 lis 2014, 15:36

Różnorodność i naturalność to podstawa! Do tego analiza działań. Ktoś tu nie wie co to skuteczne pozycjonowanie!

Awatar użytkownika
albinaper
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2019, 21:51

Re: Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: albinaper » 21 lis 2019, 21:52

witajcie

Awatar użytkownika
julekjess
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2019, 19:00

Re: Poradnik podstaw pozycjonowania

Post autor: julekjess » 02 wrz 2020, 15:25

Ja bardzo często czytam rożne blogi branżowe - ostatnio dość duzo przebywam na https://www.eseo.pl/ Wartościowa i aktualna wiedza na wiele tematów.

ODPOWIEDZ